Karjera ir karjerizmas
Natūralu, kad žmogus ieško kur geriau, kad kiekvienas stengiasi rytoj gyventi geriau negu šiandien. Viena iš galimybių tai pasiekti karjera. Tai visiškai sveikintinas būdas, jei nepavirsta karjerizmu.
Kadaise tokia sąvoka ar netgi, tarkime, žodis karjera buvo plūstamasis, nes dauguma žmonių painiojo (ir iki šiol painioja) karjeros ir karjerizmo sąvokų reikšmes. Už savo pirmąjį apibrėžimą ir dabartinį egzistavimą žodis karjera turi būti dėkingas Italijai. Karjera pagal italų kalbos "carriera" reiškia bėgimą, gyvenimo trajektoriją, veiklą.
Karjera tai:
1) iškilimas tam tikroje veiklos sferoje;
2) išgarsėjimo, garbės, naudos pasiekimas;
3) darbo pobūdžio žymėjimas.
Nepamirškime ir apie neigiamą tolimą karjeros giminaitį, vardu karjerizmas, tai be principų asmeninės sėkmės vaikymasis bet kurioje veikloje, asmeninės gerovės siekimas.
Žirgas ir jojikas
Karjeros ir karjerizmo traktuotės skiriasi. Pastaroji kyla nuo lotynų kalbos vežimas ir italų hipodromas, vieta žirgų lenktinėms. Taigi karjerizmas tai mokslas, kurio pagrindu kyla žmogaus būtinumas kovoti už savo vietą po saule. Vadinasi, vieta žirgų lenktynėms tai įmonė, kurioje dirbate, t.y. hipodromas. Lieka dar trys žirgų lenktynių dalyviai tai žirgas, jojikas ir turtingas dėdė, kuris statė savo nemenkus pinigus už žirgą. Jojikas tai Jūs pats, žirgas tai Jūsų stimulų ratas, kuris nuolat Jus judina: noras būti turtingam, noras išgarsėti, būti visų įvertintam, turėti autoritetą, pavaldinių baimė, visagalybės jutimas, galų gale Jūs norite stabilumo ateityje. Kaip jau suprantate, turtingas dėdė tai Jūsų viršininkas, bosas, įmonės direktorius, kuris galbūt laimės, o gal ir ne. O pribloškianti karjera tai atsitiktinumo reikalas: jūs galite neturėti aukštojo išsilavinimo (nors šiandien tai pagrindinis reikalavimas įsidarbinant, bet kartu nėra sėkmės garantas) ir pasiekti gerokai daugiau nei tas, kuris visą gyvenimą mokosi ir galų gale karjerai nepalieka laiko. Galiausiai galite atsakyti į klausimą: Ką man daryti laukti kažkokio įvykio ar ne? Kitaip tariant, kaip sakydavo Zbyšekas Krygelis, karjeros nepadarysi kepurnėdamasis aptrūnijusiais laiptais. Reikia atsidurti lifte su tinkama kompanija arba tiesiog gimti tinkamoje šeimoje".
Valdžia drumsčia protą
Prieš pasiryždami gyvenimą skirti karjerai, pagalvokite, ar galėsite vėliau sustoti, nes dažniausiai pinigai, valdžia drumsčia žmonių protą, ir tik todėl šiandien yra paplitęs karjeristo, kaip nelabai patrauklaus žmogaus, kuris lipa per galvas, įvaizdis.
Žmogus, orientuotas tik į profesinio augimo technologiją, nė nesistengdamas kautis su savo vidinėmis problemomis ir kompleksais, greičiausiai bus po tuo ir palaidotas. Mažai kada susimąstome apie karjerizmo naudą arba žalą, bet tiesa viena tai aklas žengimas į priekį, turintis tornado efektą, kai viskas kelyje nušluojama. Karjeristas, mano požiūriu, nelaimingas žmogus, nes visą gyvenimą jis rūpinasi tik savimi: siekia padaryti karjerą, ir nieko daugiau.
Žinoma, yra išimčių. Juk visose žmogaus gyvenimo sferose turi būti balansas. Užsibrėždami tikslą padaryti karjerą nė nesusimąstome, kiek žmonių, norinčių pasiekti karjeros viršūnę, negali rasti prideramo priedėlio savo jėgoms. Kiek iš jų prisiverčia dirbti neįdomų rutininį darbą vien dėl to, kad negali sutvarkyti santykių su savo viršininku. Arba nuolat kenčia ir negali apsispręsti palikti nusibodusią ir įgrisusią iki gyvo kaulo firmą. Kodėl taip atsitinka? Galbūt tai susiję su tuo, kad ne visada tiksliai įvertiname savo galimybes. Arba labai retai žiūrime į save veidrodyje...
Aš kaip prekė
Karjera žmoguje sujungia asmenybę, parduodančią prekę, ir pačią prekę. Kad ir kaip liūdnai tai skambėtų, vargu ar galėsime apsieiti be pagrindinių rinkodaros taisyklių pastumiant save į rinką. Kaip ir pradedant siūlyti bet kurią kitą prekę, būtina ištirti išorinę aplinką, žaidimo taisykles išsirinktame rinkos segmente, apmąstyti reklaminę strategiją, nuspręsti pareigybių klausimą ir pan. Asmens rinkodara, be viso to, reiškia įvertinimo adekvatumą kylant karjeros laiptais. Pavyzdžiui, jei Jūsų viršininkas netikėtai dvigubai padidina Jums darbo užmokestį todėl, kad prisirišo prie Jūsų, tai dar nereiškia, kad padidėjo Jūsų vertė.
Pakalbėkime apie rinkodarą vardu aš ir darbo rinka. Kiekvienas galime būti pats sau rinkodaros specialistas. Daugelio specialistų manymu, mūsų karjera tai savęs perpardavinėjimų grandinė. Kaip pradėti šį kelią? Jei nusprendėte pakeisti darbą, neskubėkite. Iš pradžių reikia pabandyti pasilikti savo senojoje darbo vietoje. Bet nereikia išeiti skandalingai, reikalauti savo direktoriaus skubiai padidinti atlyginimą. Jūs tikrai pralaimėsite. Jūs nė neįsivaizduojate, ką gali padaryti gandai. Pokalbį apie atlyginimo padidinimą reikia pradėti nuo paprasto nuoširdaus pasikalbėjimo apie savo problemas. Pavyzdžiui, greitai turėsite kūdikį arba paprasčiausiai norite pakelti savo kvalifikaciją, todėl Jums reikalingi mokymai ir t.t. Jūs turite subtiliai užsiminti, kad trūksta pinigų, kad esate pasiryžęs naujoms pareigoms ir t.t. Žinoma, Jūsų pasirinkta priėjimo prie boso strategija turi būti rimta problema, nes antraip niekas nepadės jų išspręsti. Jei bosas atsilieps tikslas pasiektas. Jei ne, turėtumėt pasakyti: Aš, kaip žinote, esu ištikimas savo kompanijai, bet šiuo metu esu verčiamas aplinkybių ieškotis kito darbo. Jei Jums nebūtų sunku, rekomenduokite mane savo kolegoms". Taigi Jums lieka geri santykiai su bosu, be to, dar gaunate šansą dirbti geroje kompanijoje. Jei šefas yra įžvalgus žmogus, jis supras visus privalumus turėti savo žmogų draugiškoje ar netgi konkuruojančioje kompanijoje. Jis parašys Jums rekomendaciją.
Ieškau darbo
Kitas žingsnis. Jokiu būdu nereikia skelbti visam pasauliui, kad ieškotės darbo (mirties ir gyvybės klausimas). Tegu visi mano, kad naujojo darbo paieška tai tiesiog kitas karjeros laiptelis. Formuodamas savo įvaizdį, draugams ar pažįstamiems turėtumėt sakyti: Jei bus koks nors įdomus darbas mano srityje paskambink man". Nereikia rodyti, kad esate nusiminęs dėl nedarbo arba susiklosčiusių piniginių aplinkybių. Jei bandote įsidarbinti pirmą kartą, tai prekė esate Jūs pats, o jei jūs esate specialistas, tai prekė jau Jūsų kvalifikacija. Pokalbis neturi atrodyti kaip maldaujantis kandidato monologas. Tai turi būti lygiateisiškas dalykinis pasikalbėjimas. Bet būkite atsargus, kad Jumyse nepamatytų karjeristo, žingsniuojančio per galvas. Jokiu būdu nekalbėkite negatyviai apie buvusią darbo vietą ir juolab apie buvusį bosą. Pasistenkite pabrėžti, kad labai gerbiate savo buvusį bosą, kad toje kompanijoje buvo nuostabus kolektyvas, bet taip susiklostė gyvenimo aplinkybės, kad esate suinteresuoti kitomis perspektyvomis. Jūs turite būti pasiryžęs įvairiems klausimams, atvykęs į pokalbį. Jūsų tikrai gali paklausti, ko norite arba ko tikitės iš naujos darbovietės ar pareigų. Tokiomis aplinkybėmis geriau perfrazuoti klausimą į aš atėjau išklausyti jūsų pasiūlymų. Kartu turite parodyti savo susidomėjimą kompanija, aprašydamas savo pareigų spektrą, kurį norite vykdyti naujoje darbo vietoje. Žinoma, paskutinis klausimas bus apie Jūsų atlyginimą. Į klausimą kiek?turite pasistengti atsakyti Kiek Jūs galite man pasiūlyti? arba Buvusiame darbe man mano atlyginimas už tokią darbų apimtį buvo toks, o dabar norėčiau uždirbti štai tiek.
Jūsų karjera tai unikalus balansas tarp asmeninės energijos ir laiko, kuris padeda realizuoti lakų posakį: Iki trisdešimties mes dirbame laikui, o paskui jis dirba mums.
Žinokite kriterijus
Ir dar: kylant tarnybos laiptais, Jums reikia žinoti kriterijus, pagal kuriuos žmonės paaukštinami. Tai kompetentingumas, atitikimas pareigoms, gebėjimas įsitraukti į kolektyvą. Gebėjimas įsitraukti tai tariamas geras suderinamumas su kitais bendradarbiais. Kai tik Jus pastebi, Jums lengviau gauti reikiamą paramą, o norint sėkmingai dirbti, būtina jausti tokią paramą. Ir ketvirtasis kriterijus tai išgarsėjimas (reikia tapti brendu, vardu aš). Nes svarbu ne tik ką Jūs pažįstate, bet ir tai, kas pažįsta Jus. Ir ne tik kas tiesiog pažįsta, bet ir ką jis pasiryžęs dėl Jūsų padaryti. Kodėl jie turi tai daryti? O todėl, kad pažįsta Jus, todėl, kad Jūs visada esate šalia, todėl, kad Jūs gerai dirbate, o ne slapstotės, ir esate visų akivaizdoje. Kai Jūs esate arti valdžios, šeimininkų, tai tampa akivaizdu. Tai būkite įsitikinęs, kad visi matytų, jog jūs vienas iš jų.
Ir tegu karjera Jūsų supratimu bus pelnytas pakėlimas tarnybiniais laiptais, o ne karjerizmas per galvas. O jei turite savybių, padedančių tarnybiniam kilimui (profesionalumas, kompetentingumas, kūrybiškumas ir protinga iniciatyva), tokiu atveju turite daug šansų kilti visais karjeros laiptais iki pat viršūnės. Jūs būsite užsitikrinę vietą po saule.
Oksana Poluchina
Personalo Atrankos Agentūra Excelsitas
www.excelsitas.com