8 mitai apie karjerą
Kiekvieną rytą nenorom kulniuojant į, rodos, patį nuobodžiausią darbą pasaulyje, šmėsteli geniali mintis: „Jei tik būčiau aštuoniolikos... galėčiau rinktis kitą profesiją“. Kaip manote, o kodėl tokiam žingsniui negalėtumėte ryžtis šiandien? Dėl amžiaus? Jei taip manote, tuomet pats laikas pasistengti sugriauti mitus apie karjerą.
1 mitas. Visą gyvenimą dirsiu toje pačioje srityje.
Kadangi karjeros planavimas ir mokymosi procesas praktiškai vyksta visą gyvenimą, todėl tikėtis, kad visuomet dirbsite tą patį darbą, nerealu. Geriau pačiam griebtis iniciatyvos ieškant optimaliausios ir įdomiausios veiklos srities. Iš tiesų gali nutikti ir taip, jog darbas, kurį mėgaudamiesi dirsite ateityje, šiandien dar neegzistuoja.
2 mitas. Turiu rinktis profesiją, kurioje galėsiu panaudoti savo stipriausius sugebėjimus.
Karjerą planuoti remiantis vieninteliu argumentu – savo geriausiais sugebėjimais, rizikinga. Žinojimas, jog būtumėte puiki sekretore, nereiškia, kad būtent ja ir turėtumėte tapti. Juk pomėgiai ir vertybės renkantis profesiją yra ne mažiau svarbūs veiksniai nei sugebėjimai. Be to, neišbandę savęs įvairiausiose srityse, ko gero, taip ir nesužinosite, kurgi jūsų talentai atsiskleidžia puikiausiai.
3 mitas. Patarėjai karjeros klausimais gali pasiūlyti tinkamiausią profesiją.
Iš tiesų jokie pašaliniai asmenys negali žinoti, kokia veiklos sritis jums tinka labiausiai. Testai ir pokalbiai gali nustatyti tik didesnį polinkį vienai ar kitai sričiai, todėl jų „balsas“ turėtų būti tik patariamasis.
4 mitas. Profesija, susijusi su pomėgiais, nepelninga.
Greičiau atvirkščiai, kadangi dirbdami darbą, susijusį su savo hobiu, tampate šiek tiek pranašesni, kadangi jau turite pirminių įgūdžių, darote tai, kas jums miela, ir nuoširdžiai siekiate tobulėti. Kaip tik tai ir yra vertinama.
5 mitas. Kuo daugiau uždirbsiu, tuo būsiu laimingesnis.
Atlyginimas – didelė motyvacija darbui, tačiau nemažai tyrimų rodo, jog pinigai nebūtinai atneša pasitenkinimą profesija ir laimę asmeniniame gyvenime. Todėl kartais kur kas svarbiau pasirinkti mielą, nors ir su mažesniu siūlomu atlyginimu, darbą.
6 mitas. Jei būsiu kantrus, tinkamos karjeros galimybė mane aplankys savaime.
Paprastai tinkamiausia veiklos sritis atrandama planuojant, t.y. svarstant įvairias karjeros galimybes ir išsirenkant optimaliausią. Be jokių pastangų galimybė atrasti tinkamą darbą pasitaiko retai, todėl karjeros planavimas yra būtinas. Na, nebent norisi plaukti pasroviui.
7 mitas. Darbe galėsiu pritaikyti visas įgytas žinias ir sugebėjimus.
Viename darbe išnaudoti ir pritaikyti visų savo sugebėjimų neįmanoma. Tai, ką išmokote ankstesnėje darbo vietoje, nebūtinai pravers ir kitoje. Todėl būkite pasiruošę „mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis“.
8 mitas. Profesiją reikia rinktis iš geriausių darbų sąrašo.
Darbo rinkos specialistai dažnai sudarinėja pačių populiariausių, sulaukiančių didžiausios paklausos ar geriausiai apmokamų darbų sąrašus. Ar kada teko žvilgtelėjus į jį pagalvoti, jog pasirinkote ne tą profesiją, nes antraip seniai drybsotumėte po kokios nors egzotiškos šalies palme ar važinėtumėte prabangia mašina? Be reikalo, kadangi šie sąrašai mažai ko verti, nes profesiją renkamės atsižvelgdami į savo asmeninius pomėgius, sugebėjimus ir vertybes.