2022-07-29 11:26:48

10 priežasčių keisti darbą

2016.06.16


Perėjimas į kitą darbovietę gali būti pati sunkiausia patirtis Jūsų darbiniame gyvenime. Jūs pradirbote daug metų tam tikroje įmonėje, įsigijote naujų draugų ar bent jau kolegų, įpratote prie kolektyvo ritualų, tokių kaip rytinė kava ar pietūs mėgiamoje kavinėje – viso to nepasiimsite kartu į naują darbą. Pasakyti „viso gero“ per darbo metus susiformavusiam kolektyvui bei susiformavusiems darbinimas įpročiams yra itin sunku.

Bet kartais situacija susiklosto taip, kad keisti darbą yra privaloma. Galbūt supratote, jog esamame darbe Jūsų karjeros vystymasis neįmanomas, o gal tik naujame darbe realizuotumėte visą savo potencialą. Ypatingais atvejais keisti darbą privalu dėl nuolatinės psichologinės įtampos ar saugumo sumetimais. Kaip bebūtų sunku palikti turimą darbą, kartais pasilikimas jame gali būti dar blogesnis variantas.
 


Kaip žinoti, kada jau laikas padėti lapelį darbdaviui ant stalo? Vienos situacijos labai aiškios, o kitos – tik ženklai, rodantys, kad jau laikas kažką keisti. Čia pateiktos pagrindinės priežastys, kada būtų pats laikas susimąstyti apie naują darbovietę.

 

Galite turėti platesnę žinių bazę

Pagalvokite apie tai, kaip pradėjote darbą dabartinėje įmonėje. Tikriausiai pradžioje buvo adaptacija naujoje aplinkoje, paskui ilgesnis darbo įsisavinimo periodas. Idealiausioje versijoje, vėliau Jūs tapote savo darbo dalies profesionalu ir ekspertu.

Bet galbūt Jūs galite daugiau? Ar Jūs galite pagerinti savo specifines darbo žinias pakartodami visą šį procesą naujoje darbo pozicijoje? Atsakymas būtų „taip“.

National Executive Resources tyrėjai išsiaiškino, kad paprastai tipinis darbuotojas visiškai įsisavina darbo specifiką per 3 metų periodą. Pasiekus šį tašką, naujų įgūdžių įvaldymo tempas sulėtėja. Todėl jie teigia, kad pakeitus darbą po 3 metų, Jūs vėl persikrausite ir dar trejus metus sparčiai augsite bei tobulėsite.

Nors trejų metų periodo taisyklė nėra griežta ir nenuginčijama, tai tampa tarsi ataskaitos tašku, padėsiančiu įvertinti, ką Jūs išmokstate darbe. Ar darbo pakeitimas paskatintų Jus išmokti naujų dalykų? Ar tie išmokti dalykai papildytų jau dabar turimus ir paverstų Jus savo srities profesionalu? Jeigu taip, tai būtų puiki priežastis ieškotis naujo darbo.

 

Jūs galite padidinti savo pajamas

Ne visos įmonės yra lygios. Tarkim ta pati pareigybė skirtingų sričių įmonėse gali būti apmokama skirtingai. Suvokus šiuos skirtumus ir jų dėka radus naujas galimybes, atsirastų svari priežastis keisti darbą.

Kai kuriose srityse krūvos mažų ir didelių įmonių, teikiančių identiškas paslaugas, varžosi tarpusavyje. Pavyzdžiui, žymiai mažesnis rangovas neturi nuolatinių užsakymų, kaip didelė bendrovė. Tačiau jis užsiima tik išskirtiniais ir unikaliais darbais, todėl jis ima didesnį apmokėjimą už darbus. Arba tarkime didelės pardavimų įmonės privalumas prieš mažesnė konkurentę – garantuotas stabilus atlyginimas, nes didelė įmonė apima platesnį klientų ratą. Tokiose situacijose tos pačios pareigybės darbuotojas skirtingose įmonėse uždirba skirtingą atlyginimą ir turi skirtingas tobulėjimo galimybes.

Taigi žinodami, kaip sekasi Jums identiškiems darbuotojams kituose darbo sektoriuose – jų darbo užmokestį ar karjeros galimybes, susimąstysite, jog galbūt verta pagalvoti apie darbo vietos pokyčius.

 

Jūsų dabartinis darbas nekelia Jums iššūkių

Jūs garantuotai girdėjote draugų ar šeimos pašnekesius apie „gerą“ darbą – tokį, kur būtų lengva dirbti, darbas vyktų lėtu tempu ir neverstų įtemptai ir intensyviai dirbti. Idealus geras darbas iš esmės būtų gerai apmokamas kiurksojimas, kai būtų tik šiek tiek darbo, leidžiančio sudaryti dirbančio įvaizdį.

O realybė darbo aplinkoje yra gana kitokia. Darbas iš tikrųjų gali būti per lengvas ir tai turės katastrofiškas pasekmes Jūsų darbo pasitenkinimo lygiui ar karjeros augimui.

Darbo psichologai sako, jog tobulas darbas tas, kurio apie 20% sudaro darbiniai iššūkiai. To visiškai pakanka, kad darbe būtumėte aktyvūs, tačiau nepervargtumėte ir nebūtumėte kankinami streso.

Visiškai nekeliantis iššūkių  darbas gali privesti iki krūvos problemų. Jus galite įgauti žalingų darbo įpročių, tokių kaip naršymas internete ar kompiuterinių žaidimų žaidimas, kad tik prastumtumėte laiką darbe. Jūsų darbinė nuotaika kristų, darbinis entuziazmas dingtų ir tiesiog būtumėte nepasiruošę atsiradusioms karjeros galimybėms darbe. Taip pat Jūsų vadovas gali pastebėti Jūsų nuobodulį ir priimti tai kaip ženklą, kad Jūs tapote nenaudingas darbuotojas įmonei.

Jeigu Jūs pastebite, kad gana dažnai apima nuobodulys darbe, arba niekas Jūsų neskatina dirbti – turbūt pats laikas galvoti apie darbo pakeitimą. Jeigu norite kilti karjeros laiptais – raskite darbą, kuris Jus skatintų tai daryti.

 

Jūs negalite pakęsti savo boso

Pas kiekvieną darbuotoją retkarčiais paaštrėja santykiai su vadovu. Bet jeigu tas „kartais“ tampa nuolatine nemalonia trintimi – laikas susimąstyti apie judėjimą į kitą darbovietę.

Galbūt Jūs jaučiate, kad direktorius neatlieka savo pareigų. O galbūt Jums nepatinka jo vadovavimo stilius. O gal Jums tiesiog nepavyksta normaliai komunikuoti ir kiekvienas tarpusavio susidūrimas būna įtemptas ir kupinas nepasitikėjimo. Kaip Jūs manote,  tokioje situacijoje Jūs atliksite duotą užduoti tobulai ar joje atsispindės Jūsų nusivylimas ir susierzinimas darbine aplinka?

Jeigu esate tokioje situacijoje, pamąstykite, kokios vadovo savybės Jus labiausiai erzina. Tai jo asmeninės būdo savybės ar vadovavimo metodika? Kaip Jūs galėtumėte to išvengti? Prieš keisdami darbą, apmąstykite atsakymus į šiuos klausimus, kad neužšoktumėte nuo vilko ant meškos.

 

Jūsų darbdavys tuoj subankrutuos

Senas apibūdinimas apie žiurkes bėgančias iš skęstančio laivo ne itin glosto savimeilę, tačiau darbo pasaulyje jis priimtinas – jeigu Jūs matote, kad įmonėje finansinis krachas ar ji ant žlugimo ribos – tai turbūt geriausias momentas pakeisti darbą.

Yra daugybė priežasčių, kodėl žlunga įmonės. Vienas nurungia konkurentai, kitose vadovas priima netinkamus sprendimus, o galbūt pasikeitė situacija rinkoje. Jūsų privalumas yra tas, kad įmonės viduje lengviau ir gan greitai galima pastebėti, jeigu įmonė susiduria su rimtomis problemomis. Taigi, jeigu matote, kad pradedami atleidinėti darbuotojai, klientų skaičius mažėja ir krenta pajamos – tai laikas, kai dar galite veikti ir pakeisti darbą, išvengdami staigaus darbo vietos netekimo.

 

Jūsų gyvenimas staiga kardinaliai pasikeitė

Tarkime Jūs vedate ar ištekate už žmogaus, kuris dirba kitame mieste. O galbūt Jūs laukiate šeimos pagausėjimo, arba Jūsų vyresni tėvai atsikrausto gyventi su Jumis ir jiems nuolatos bus reikalinga priežiūra. Aišku, tobulu atveju, Jūs informuojate darbdavį iš anksto, kad Jums reikės atostogų ar norite susimažinti darbo krūvį ir jis prisitaiko prie Jūsų norų. Tačiau, jeigu vadovas net nenori klausyti apie Jūsų gyvenimo pokyčius, ką tai sako apie Jūsų darbo vietą? Gal vienkartinis darbo keitimo stresas yra žymiai geriau, nei darbdavys, kuris visiškai negerbia Jūsų kaip darbuotojo ir nesupranta Jūsų poreikių bei tikisi, kad Jūs darbą paversite pagrindiniu prioritetu ir pamiršite savo asmeninius ar šeimos poreikius.

 

Bendradarbiai kuria priešišką atmosferą darbe

Kiekviena kompanija, biuras ar darbo grupė susikuria savo darbinę kultūrą. Tarkime įmonė pilna krepšinio fanų, kurie nuolatos kalba apie krepšininkus ir diskutuoja apie rungtynes čempionatuose. Bendras pomėgis gali suvienyti kolektyvą ir paversti jį geresne darbo komanda. Iš kitos pusės, jeigu vienas iš įmonės darbuotojų absoliučiai nesidomi sportu – jis gali tapti atstumtuoju.

Jei esate darbo aplinkoje, kur darbinė kultūra nėra palanki Jūsų produktyvumui, laimei ar komfortui, verta apsvarstyti, kas galėtų būti to priežastimi. Jeigu tai yra kažkas nepavojingo, kaip tarkime meilė krepšiniui, galbūt Jūs galite susirasti kolegų, kurie irgi juo nesidomi. O galbūt yra kitų bendrų temų, kuriomis gali padiskutuoti visi darbuotojai. Tai užtruks, tačiau turėdami kantrybės, galite įsilieti į kolektyvą.

Jeigu matote, kad susidraugauti su kolektyvų nepavyksta, arba jame vykdoma diskriminacija požiūrio, tam tikrų savybių, lyties ar amžiaus atžvilgiu – susimąstykite apie naują darbą.

 

Darbas orientuotas į Jūsų silpnąsias puses

Galbūt Jūs pradėjote dirbti tikėdamas, kad darbas leis Jums panaudoti savo stipriąsias puses, tačiau pradėjus dirbti ir mokintis darbui reikalingų dalykų, supratote, kad darbas reikalauja įgūdžių ar polinkių, kurie nėra suderinami su tuo, kas Jūs esate.

Jeigu esate tokioje situacijoje, kai Jūsų privalumai nėra reikalingi darbui atlikti, kaip viską išspręsti? Galbūt Jūs galite išmokti naujų dalykų, kurie Jums padėtų prisitaikyti prie darbo ir jaustis geriau. O  gal įmonėje yra kita darbo pozicija, kurioje dirbdami galėtumėte nuveikti daugiau. Jeigu skirtumas tarp to, ką darote ir tarp to, ką norite daryti yra labai didelis ir neatitiko Jūsų lūkesčių, verčiau pasikalbėkite su vadovu. Jeigu neatrasite sprendimo, kaip suderinti Jūsų lūkesčius bei įgūdžius su reikiamu atlikti darbu – verčiau pasvarstykite apie naują darbą. Taip ir darbdavys galės susirasti žmogų, kuris tikrai išmanys atliekamą darbą, tiek Jūs nesikankinsite ir susirasite darbą, kuriame galėsite save realizuoti.

 

Turite geresnį pasiūlymą

Profesionalai, puikiai išmanantys savo darbą, būna pastebėti. Įmonės nori susirasti geriausius darbuotojus ir kur rasi geresnį, nei konkurentų įmonėje puikiai dirbantį specialistą. Jeigu esate profesionalas, yra didelė galimybė, kad Jus pastebės konkurentų įmonės.

Geresnis pasiūlymas gali ateiti  netikėtai. Jeigu dirbate puikiai dabartinėje darbovietėje, tikėtina, kad esate ten laimingas. Tačiau kita įmonė, labai norėdama Jus prisivilioti, gali pasiūlyti dar geresnes sąlygas – geresnį atlyginimą, lankstumą, papildomus priedus.

Jeigu gavote geresnį pasiūlymą, nebijokite klausti tiesių klausimų, išsiaiškinkite apie įmonės verslą, darbo aplinką ir t.t. Juk Jūs esate padėties šeimininkas ir, jeigu pasiūlymas netenkins Jūsų, Jūs tiesiog liksite dabartinėje savo darbovietėje.

Geras pasiūlymas leidžia Jums pasiderėti ir su dabartiniu vadovu. Derėkitės teisingai ir galbūt Jums pakels algą ar pakels pareigose net neišėjus į kitą įmonę. Jeigu darbdavys nesileidžia į kalbas ir nieko nesiūlo – tai gali būti ženklas, jog verta apsvarstyti darbo pakeitimo galimybę.

 

Jūs esate pasirengę keisti darbo pobūdį

Galbūt Jūs baigėte mokslus, kurie Jums atveria kitokio darbo galimybes. Besimokydami ar gavę diplomą, neslėpkite to nuo bendradarbių. Tegu žino, kad Jūsų ambicijos yra gerokai didesnės nei dabartinė darbo pozicija ir galbūt įmonė apsvarstys Jus perkelti dirbti į kitas pareigas. Jeigu vadovybė negali Jums pasiūlyti tokio darbo, kurio tikitės ir jį išmanote – keiskite darbą.

O galbūt gyvenime priėjote tokį tašką, kai norisi viską keisti iš pagrindų. Vienas iš pokyčių – savęs realizavimas. Jeigu ilgai svarstėte ir mąstėte, jog dabartinio darbo pobūdis Jums visiškai netinka bei turite kitokiam darbui reikalingų įgūdžių bei žinių - imkitės veiksmų. 

 

Susimastėte apie darbo keitimą?

Peržiūrėkite esamus darbo pasiūlymus:
 

Darbo pasiūlymai pagal kategorijas

 

Darbo pasiūlymai pagal miestus

 

Darbo pasiūlymai su nurodyta alga

 

Išsami skelbimų paieška