Darbas iš namų. Ką svarbu žinoti?
Darbas iš namų. Ką svarbu žinoti? Lietuvoje tęsiamas karantinas ir daugelis darbuotojų vis dar dirba iš namų. Vieniems tai iššūkis, kitiems – malonumas.
Jei iš pradžių džiūgavote, kad negaišite laiko varginančiai kelionei į darbą ir liksite su pižama iki vidurdienio, vėliau teko susidurti ir su įvairiais iššūkiais: tinkama darbo vieta, ramybė, darbo ir poilsio valandos, ir pan. Specialistai rekomenduoja, ką daryti, kad darbas iš namų būtų kuo malonesnis.
TURĖKITE ATSKIRĄ DARBO VIETĄ
Atskira darbo vieta nebūtinai turi būti skirtas kambarys su uždaromomis durimis, tačiau tai turėtų būti erdvė, kuri psichologiškai jus nuteiktų darbo režimui. Nesvarbu, ar tai bus atskiras kambarys, nedidelis rašomasis stalas, įrengtas svetainės kampe, ar nešiojamasis kompiuteris virtuvės stalo gale. Idealiu atveju tai galėtų būti vieta, kurios nenaudojate poilsiui, pavyzdžiui, jūsų miegamasis ar sofa. Norint išsiaiškinti, kuri jūsų namų zona yra naudingiausia darbui, gali prireikti šiek tiek bandymų ir, žinoma, klaidų.
VADOVAUKITĖS DARBO IR NEDARBO VALANDOMIS
Naudodamiesi įrenginiais, kurie leidžia vadovams ir klientams jus nuolat pasiekti, galite dirbti ištisą parą. Todėl stenkitės pradėti dirbti tą pačią valandą, kaip ir dirbdavote eidami į darbą. Nepamirškite daryti kavos pertraukėlių ir ilgesnės pietų pertraukos, kurios metu dabar galite ne tik pavalgyti, bet ir pasportuoti, pažiūrėti kelias TEDx paskaitas ir pan. Taip pat rekomenduojama nevalgyti savo darbo vietoje, jei tik tam yra galimybių.
Būtų gerai, jei kartą per dieną skirtumėte pasivaikščiojimams lauke, laikantis visų karantino taisyklių ir atstumo nuo kitų žmonių.
Dirbdamas nuotoliniu būdu kartais galite jaustis izoliuotas, todėl stenkitės reguliariai virtualiai bendrauti su savo bendradarbiais (taip, intravertai, net ir jūs). Darykite video skambučius, dalinkitės savo naujosios darbo vietos nuotraukomis ir pan. Nepamirškite kolegų gimtadienių ar kitų švenčių.
DRESS KODAS
Visą dieną dirbti vilkint pižama atrodo taip patrauklu, tiesa? Tačiau šis aprangos kodas gali būti labai apgaulingas. Specialistai rekomenduoja nemaišyti poilsio namuose ir darbo, reikėtų nepabėgti nuo įprastos rutinos. Atsikelti anksčiau, nusiprausti po dušu, susišukuoti, pasikvepinti ir net bent šiek tiek pasidažyti (jei dažotės įprastai). Pasibaigus darbo valandoms vėl persirenkite įprastais drabužiais, kuriuos dėvite namuose.
Iš pradžių tai gali pasirodyti šiek tiek keista, tačiau ne tik džinsai, bet ir patogūs marškiniai padeda išlaikyti tą darbo ir poilsio pojūtį. Šlepetės ar kita patogi avalynė yra tobula. Visa ši apranga nuteiks jus daug produktyviau nei pižama.
NESKRIAUSKITE SAVO KŪNO
Gali būti sunku dirbti, jei jums nėra patogu sėdėti. Labai svarbu rasti tinkamą stalą ir kėdę, nedirbti susilenkus. Neabejotinai skirkite laiko trumpam pasimankštinimui. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad trumpos pertraukėlės dienos metu yra naudingesnės nei retesnės, bet ilgesnės.
Įsitikinkite, kad jūsų darbo zona yra gerai apšviesta, kad nepavargtų akys. Amerikos oftalmologijos akademija rekomenduoja 20-20-20 taisyklę: kas 20 minučių žiūrėkite toliau nuo ekrano ir 20 sekundžių sutelkite akis į tai, kas yra nutolę 20 pėdų atstumu.
IŠŠŪKIS – VAIKAI
Privalomas karantinas visus ir vėl subūrė. Pagaliau visa šeima kartu, tačiau neskubėkite džiaugtis. Įsitikinkite, kad visi jūsų šeimos nariai (vaikai, tėvai, sutuoktiniai ir visi kiti) žino, kad dirbdami jūs negalite padėti išspręsti nedidelių, su žaislais susijusių problemų, ir pan.
Bendrai naudojamos gyvenamosios patalpos gali būti triukšmingos, todėl, jei jūsų darbo vieta nėra izoliuota nuo bendrų vietų, vertėtų įsigyti ausines, kad netrukdytumėte kitiems ir patys nuslopintumėte namuose kilusį triukšmą.
Jei dirbdami namuose bandysite atlikti ir buities darbus, įsitikinkite, ką galite padaryti. Šiukšlių išnešimas ar pašto tikrinimas yra du būdai, kaip greitai ir trumpai atsipūsti nuo savo darbo, tačiau tikriausiai nėra praktiška bandyti nugalėti skalbinių kalno tuo pačiu metu, kai turite dirbti.