Bjaurus bosas gali apkartinti gyvenimą
Jei jūsų bosas yra amžinai priešiškai nusiteikęs, emocijų nevaldantis isterikas, savo darbuotojus laikantis vergais, jums tikrai nepasisekė. Jam neįtiksi, nors versies per galvą. Išspaudęs darbuotoją kaip citriną, jis be jokios graužaties išspiria jį lauk. Ir tai tik vienas iš tuzino bosų tipų, apie kuriuos Carter rašo savo naujoje knygoje “Bjaurūs bosai”.
Pasak psichologo ir buvusio korporacijos vadybininko Carter, bjaurus bosas pasižymi tuo, kad “sukelia stresą darbe ir sapnuojasi naktiniuose košmaruose; kai turite tokį bosą, į darbą nevėluojate nė minutės; net prausdamasis duše drebate dėl problemų darbe; po penktadienio savaitės aptarimo visą savaitgalį esate piktas kaip širšė.”
Ekstremalus stresas
Pasak ekspertų, blogas vadovų elgesys yra įprastas, kai siekiama maksimalių rezultatų ir pelno. Kai kurie viršininkai gali tapti tikrais šlykštukais. Rick Kirschner, bestselerio “Kaip bendrauti su žmonėmis, kurių negalite pakęsti” autorius, sako, kad kritikuojantys, įžeidinėjantys bosai yra tiesiog nekompetentingi. Jie stabdo produktyvumą ir kūrybiškumą. “Baimės sukaustyti darbuotojai nepastebi svarbių detalių ir dažniau privelia klaidų,” – sako jis, pridurdamas, kad jie daro tik tai, ko iš jų reikalaujama, o ne dirba pilnu pajėgumu.
Pasak psichologės Heidi Cowie, “nuolatinis bendravimas su sunkiu žmogumi gali turėti įtakos asmens pasitikėjimui savimi ir savigarbai. Nelengva į namus neparsinešti darbo rūpesčių. Paprastai apie savo problemas norime pasišnekėti namuose, o tai sukelia stresą šeimos nariams.”
“Bjaurūs bosai išsiurbia energiją. Vadinasi, darbe jus turi supti ir energijos “įkrovėjai”,” – sako ji. “Jei bosas blogai elgiasi ne tik su jumis, bet ir su kitais darbuotojais, vadinasi, tai jo problema. Bet jūs galite pasirinkti, ar norite būti įžeidinėjamas.”
Problemos sprendimas
Štai Rick Kirschner patarimai, kaip elgtis su bjauriu bosu:
1. Būkite pozityvus, ne pasyvus ir ne agresyvus. “Valdingi žmonės labiau gerbia tuos, kurie moka pakovoti už save, o ne tuos, kurie puola ar bando plaukti pasroviui. Jei esate kritikuojamas, paprašykite konkretizuoti.”
2. Neleiskite bosui valdyti jūsų emocijų. Jas turite kontroliuoti tik jūs pats.
3. Jei manote, kad boso reikalavimai abejotini, paprašykite juos išdėstyti raštu. Tuomet abu dalinsitės atsakomybe už padarinius.
4. Pasikalbėkite su savo aukščiausiu bosu. Papasakokite apie tai, kas vyksta ir paprašykite padėti išspręsti problemą. Bet prieš tai apie savo ketinimus praneškite tiesioginiam bosui.
5. Dokumentacija. Rašytiniai įrodymai yra daug svaresni už žodžius, jei tektų imtis veiksmų siekiant save apginti.
Geras bosas yra…
Pasak psichologo Jay Carterio, “geras bosas moka bendrauti su žmonėmis, pastebėti jų laimėjimus ir jais žavėtis.”
Charizmatiškas bosas “nevengia draugiškai patapšnoti per petį, paspausti ranką, šypsotis, žiūrėti tiesiai į akis.” Carter teigia, kad geri bosai moka parodyti žmonėms, kad jais domisi, supranta jų jausmus ir mintis. “Jie ieško gerų darbuotojų savybių, rezultatų ir moka žodžiais išreikšti savo žavėjimąsi. Geri bosai gerbia darbuotojus.” Anot Ricko Kirschnerio, geras lyderis “pasižymi geromis organizacinėmis savybėmis, turi savo vertybių skalę, įžvelgia žmonių stiprybes ir silpnybes ir strategiškai planuoja darbą.”
Geri bosai didžiuojasi, matydami darbuotojų laimėjimus ir pažangą, sako Heidi Cowie. “Jie iš paskutiniųjų stengiasi, kad darbuotojai dirbtų visu pajėgumu. Jie lavina, moko, palaiko ir nukreipia darbuotojus.”
O štai dažniausiai pasitaikančių bosų tipažai. Atpažįstate savąjį?
Bosas-Pažadukas: Jis motyvuoja pažadais, kuriuos pamiršta įvykdyti.
Bosas-Vergvaldys: Reikalauja, kad dirbtumėte kaip fanatikas, bet už tai niekuo neatsimoka.
Bosas-Vagišius: Atmeta visas jūsų idėjas, o netrukus jas pateikia kaip savo.
Bosas-Narcizas: Trokšta, kad juo žavėtumėtės. Kol jūs negaunate dėmesio ir jo netrokštate, viskas klostosi puikiai.
Bosas-Nenuspėjamasis: Jo elgesys neprognozuojamas. Darbuotojai turi derintis prie jo nuolat besikeičiančių nuotaikų.
Bosas-Žiurkė: Nori žinoti viską apie darbuotojų asmeninį gyvenimą; nėra ribos tarp darbo ir asmeninio gyvenimo.
Bosas-Pasipūtėlis: Įsivaizduoja esąs dievas, siekia dominuoti, nevengia pažeminti.
Bosas-Bailys: Nesugeba dominuoti, todėl valdo pasitelkdamas gąsdinimus ir grasinimus; visada nori būti teisus, laimėti.
Bosas-Trumparegis: Nepasižymi įžvalga, mėgsta teisti. Daug laiko sugaišta narpliodamas detales, bet nemato viso paveikslo.
Bosas-Dviveidis: Stengiasi visiems įtikti, su darbuotojais elgiasi skirtingai.
www.lifewise.canoe.ca, DELFI.lt