2022-07-29 11:26:48

Pandemijos palikimas – nuotolinis darbas: kaip darbuotojai tikisi dirbti ateityje?

Nuotolinis darbas tampa vis populiaresnė sąvoka. Prasidėjus pandemijai, daugumai įmonių beveik per naktį reikėjo išmokti dirbti kitaip – nuotolinis darbas tapo saugiausias ir tinkamiausias variantas. Teigiama, kad šis darbo būdas bus vienas iš pandemijos palikimų. Klausimas, iš gerosios ar iš blogosios pusės?

 

Aptarsime tris darbo portalų aljanso The Network, kurį Baltijos šalyse atstovauja mūsų darbo skelbimų portalas CVMarket.lt, publikuotus tyrimus. Šios publikacijos atskleidžia žmonių nuomonę ir lūkesčius apie nuotolinį darbą.

Tikimasi, kad ateityje bus dirbama hibridiniu darbo modeliu


2021 m. buvo atliktas BCG (Boston Consulting Group) ir The Network tyrimas apie nuotolinį darbą, kuriame dalyvavo 209 tūkstančiai respondentų. Tyrimo metu apklausti įvairių profesijų darbuotojai 190-yje šalių (tarp jų – ir Lietuva). Nustatyta, jog net 89 % apklaustųjų tikisi po pandemijos dirbti bent pusiau nuotoliniu būdu.

Dauguma apklaustųjų nori lankstumo. Darbas hibridiniu modeliu (2–3 dienas namuose, o likusias – biure) yra priimtiniausias didžiajai daliai žmonių. Šis modelis padeda išlaikyti artimesnius santykius tarp darbuotojų, bet kartu ir išlaiko tinkamą balansą tarp darbo ir asmeninio gyvenimo.


Visiškai atsisakyti tradicinio darbo būdo nori mažuma – tik ketvirtadalis apklaustųjų norėtų iš namų dirbti visą laiką.

Pandemija paskatino žmones mokytis naujų dalykų

Nuotolinis darbas, dėl pandemijos sparčiau besivystantys skaitmenizacijos procesai bei darbo automatizavimas kai kuriems darbuotojams gali sukelti nerimą.

The Network ir BCG atliktame tyrime, kurio metu buvo apklausta 3 tūkstančiai draudimo industrijos darbuotojų, prieita prie išvados, kad 48 % darbuotojų nerimauja, jog jų darbo vietos gali tapti nereikalingos. Tai skatina žmones tobulėti, persikvalifikuoti į tas darbo sritis, kurios ateityje gali būti paklausesnės, o darbdavius – investuoti į mokymus, seminarus.

Nuotolinis darbas suteikia galimybę dirbti kitų miestų ar šalių įmonėse


Kitame The Network ir BCG tyrime buvo apklausti žmonės, dirbantys skaitmeninėse srityse. Apklausa atskleidė, kad 68 % žmonių norėtų dirbti kitose šalyse, o nuotolinio darbo pliusas – kad dabar tai įmanoma įgyvendinti. Tai atveria plačias galimybes, taip pat nebėra būtinybės dėl darbo kraustytis gyventi į užsienį.


Tačiau nuotolinis darbas kitose šalyse turi ir trūkumų - įmonėms sunku įvertinti tinkamo atlyginimo rėžius, nes ekonominiai šalių rodikliai gali būti itin skirtingi. Taip pat sunku pritaikyti tinkamą draudimą, užtikrinti duomenų ir darbuotojų saugumą. Tačiau tokios galimybės dėka darbdaviai gali atrasti naujus talentus, kurie nebūtinai gyvena šalia darbo vietos.


Peršasi išvada, kad pandemija paskatino didžiąją dalį visuomenės persiorientuoti į nuotolinį darbą. Dauguma žmonių viliasi dirbti hibridiniu būdu ir pasibaigus pandemijai. Taip pat sparčiai besivystanti skaitmenizacija ir automatizacija skatina darbuotojus išmokti daugiau, o darbdavius – galvoti apie naujus sprendimus, investuoti į darbuotojų mokymus, vystyti naujas technologijas. Nuotolinis darbas atveria plačias galimybes dirbti užsienio įmonėms, neiškeliant kojos iš savo namų.

 

Domina darbas pilnai arba dalinai iš namų? Peržiūrėkite skelbimus:

Nuotolinio darbo skelbimai

 

 

Šaltiniai:
https://www.the-network.com/89-of-people-expect-their-jobs-to-be-partly-remote-after-pandemic-ends-global-workforce-study-shows/
https://www.the-network.com/what-the-insurance-workforce-wants/
https://www.the-network.com/decoding-the-digital-talent-challenge/