2022-07-29 11:26:48

Kaip pasakyti neigiamą atsakymą kandidatui

2016.06.16

Ar išvis reikia atsakyti?

Laikraščiuose jau nereti darbo pasiūlos skelbimai su prierašu: "Informuosime tik į sekantį etapą atrinktus kandidatus" ir pan. Dažniausiai tokį kelią renkasi patyrusios personalo atrankos įmonės, susidūrusios su pakankamai dideliais kandidatų srautais. Žinoma, tai galima parekomenduoti ir darbdaviui, kuris, ieškodamas darbuotojų, spausdina skelbimą spaudoje. Tačiau visgi tai toli gražu ne pats mandagiausias būdas.

Visų pirma atsakymas kandidatui asmeniškai, tegul ir ne telefonu, o elektroniniu paštu ar laišku, palieka žymiai geresnį įspūdį apie įmonę, negu bendro pobūdžio išankstiniai atsakymai kaip aukščiau paminėtas. Bendravimas su kandidatu - tai įmonės ryšių su visuomene dalis, apie ką šiuo atveju retai pagalvojama. Mums, konsultantams, dažnai tenka girdėti, kaip kandidatas, pasakodamas apie savo dalyvavimus konkursuose, pabrėžia ir gerai įsimena darbdavius, kurie skyrė jam dėmesio ir informavo apie konkurso rezultatus. Ir dažniausiai tai yra pažangios įmonės, kurios rūpinasi savo darbuotojais - todėl ir norinčių dirbti pas tokį darbdavį taip pat nemaža. Sudaryti gerą įspūdį visuomenės akyse darbdaviui svarbu visų pirma tam, kad kitą kartą ieškodamas darbuotojų jis neturėtų problemų juos pritraukdamas. Kas nori siųsti savo CV įmonei, kur visada neaišku, kaip baigėsi konkursas, ar jis išvis baigėsi, o gal dar Jus pakvies po pusės metų (būna ir taip)?

Antra, grįžtamojo ryšio suteikimas kandidatui - tai mandagumo ir etikos dalykas. Jeigu su mumis bendraujama, t.y. mums siunčiamas laiškas, faksas ar el. pašto žinutė su prašymu svarstyti kandidatūrą, geras tonas reikalautų atsakyti. Juk tikrai tai padarytumėt, jei ieškantis darbo žiūrėtų Jums į akis. Tad nejaugi atstumas tarp mūsų ir kandidato leidžia pamiršti elementarius bendravimo principus šiais laikais, kai komunikacijos priemonių pasirinkimas toks didelis?

O jeigu tikrai neturite galimybių atsakyti kiekvienam kandidatui asmeniškai? Bendro pobūdžio atsakymas geriau, negu jokio atsakymo. Pastaruoju metu kelios įmonės jau pasirinko tokį kelią atsakydamos skelbimu spaudoje, kur dėkojama visiems kandidatams už dalyvavimą konkurse.

Ką ir kaip atsakyti?

Netgi jeigu pasirinkote bendro pobūdžio neigiamą atsakymą, kaip "informuosime tik tuos kandidatus, kurie…", pasistenkite atsakyti bent tiems kandidatams, kurie sugaišo daugiausiai laiko ir įdėjo daugiausiai pastangų dalyvaudami Jūsų konkurse: dalyvavo keliuose interviu, įvairiuose vertinimuose, bendravo su keliais jūsų kompanijos darbuotojais.

Žinoma, pats nuoširdžiausias atsakymo būdas - paskambinti kandidatui telefonu. Pageidautina, kad tai atliktų su kandidatu bendravęs asmuo, o ne sekretorė, asistentas ar kitas Jūsų įmonės darbuotojas, kurio kandidatas nematė. Kai atsakoma atmestinai, kandidatas gali pagalvoti, kad Jūs vengiate jam pasakyti tiesą, paaiškinti, kodėl jo nepasirinkote - prisipažinkite sau, kad neretai būtent to ir bijote. Patikėkite, net skambinant telefonu, kandidatai tikrai nedažnai reikalauja paaiškinimų, pasitenkindami pagrindine informacija apie savo galimybes atrankos konkurse. Dauguma Jų tikrai nuoširdžiai padėkos už Jūsų skambutį.

Dabar Jūs pasakysite, kad tikrai neturėsite laiko paskambinti visiems suinteresuotiems kandidatams, tačiau tikrai galite paskambinti bent dešimčiai - paprašykite, kad Jūsų įmonės sekretorė prisiskambintų ir Jus sujungtų, kai kandidatas atsilieps. Ne taip aktyviai dalyvavusiems kandidatams, ypač tiems, su kuriais nesusitikote, parašyti laišką (el. žinutę) arba paskambinti gali ir bet kuris kitas įmonės darbuotojas. Pageidautina, kad skambindamas jis prisistatytų. Lygiai taip pat būtina pasirašyti po neigiamu atsakymu, jei rašote jį raštu.

Neuždelskite su atsakymais. Tačiau geriau neigiamas atsakymas vėliau nei niekada. Skambinkite, kada pažadėjote informuoti, o jei nežinote ar nesuplanavote konkurso eigos, geriau neprižadėkite termino. Jeigu pokalbio metu matote, kad kandidatas Jums netinka, atsakykite jam iš karto arba paskambinkite praėjus ne daugiau kaip dienai ar kelioms po pokalbio. Taip ir kandidatas bus patenkintas, ir Jūs ramiai į šalį atidėsite nebereikalingą CV.

Ką būtent pasakyti ar parašyti kandidatui atsakant neigiamai?

Pavyzdžiui, tekstas gali skambėti taip: "Ačiū, kad dalyvavote mūsų konkurse ... pareigybei. Jūsų kandidatūrą apsvarstėme, tačiau pasirinkome kitą kandidatą. Ačiū Jums, kad skyrėte laiko ir domėjotės mūsų įmone." Paprastai to užtenka. Galite papildomai nurodyti, kad pasiliksite kandidato CV jūsų duomenų banke, jei jūsų įmonė didelė ir tokį kaupiate. Jei skambinate telefonu, kandidatas gali domėtis, kodėl pasirinkote ne jį. Tokiu atveju kartais sunku pasakyti pagrindines priežastis taip, kad kandidatas jas suprastų teisingai, pripažintų, nepasipiktintų ar neįsižeistų. Todėl galite pasiruošti atsakymą: "Jūsų kandidatūrą mes svarstėme, tačiau pasirinkto kandidato kvalifikacija ir savybės šitai pareigybei tiko labiau". Atrankų specialistas šioje situacijoje galėtų pasakyti kandidatui daugiau, ypač jei kandidatas jo prašė konsultuoti ieškant darbo. Tačiau nepatyrusiam šioje srityje žmogui geriau nesiaiškinti su kandidatu, nes yra pavojus jį neteisingai nukreipti, sukelti nereikalingų minčių, sudaryti neteisingą nuomonę ar pasakyti netinkamai. Taip pat tikėtina, kad nelaimėję kandidatai teirausis, kas laimėjo konkursą. Kad pretendentai tikėtų konkurso teisingumu, pranešti konkurso laimėtoją pageidautina. Tačiau būkite atsargūs, nepažeiskite privatumo normų ir pasidomėkite, ar su tuo sutinka laimėjęs kandidatas. Kai kuriais atvejais tai ypač svarbu, pvz., jei laimėjęs konkursą asmuo dar nepasirašė darbo sutarties arba nepranešė buvusiam darbdaviui.

www.verslas.banga.lt

Raktinis žodis: