Kaip rašyti CV (gyvenimo aprašymą)?
Nors anot Užimtumo tarnybos pateiktų duomenų pastaraisiais mėnesiais nedarbas Lietuvoje nemažėjo, ieškantiems darbo rankų nuleisti nereikėtų – patikimų kompanijų, kurios siūlo darbą tikrai galima rasti. Toli ieškoti nereikia, vos tik įmonė pradeda ieškoti darbuotojo, jos darbo pasiūlymai tuoj pat atsiranda bent viename iš populiarių darbo paieškos portalų. Pirmas darbo ieškančio arba ketinančio jį keisti žmogaus žingsnis – pasirašyti tinkamą gyvenimo aprašymą.
CV (lot. Curriculum Vitae) – tai gyvenimo aprašymas, kitaip dar reziumė, kuriame jūs pirmą kartą prisistatote potencialiam darbdaviui, pateikdami pagrindinę informaciją:
- Asmeniniai kontaktai
- Informacija apie išsilavinimą
- Darbo patirtis
- Kompetencijos, įgūdžiai, gebėjimai
Svarbu, kad informacija jūsų CV būtų pateikta taip, kad jį skaitantis žmogus greitai susidarytų palankią nuomonę apie jus, kaip kandidatą į darbo vietą.
Nuo ko pradėti CV rašymą?
Niekada savo gyvenimo aprašymo nerašiusiam žmogui, ši užduotis gali pasirodyti gana sudėtinga. Vienas paprasčiausių būdų greičiau suprasti, kas yra gyvenimo aprašymas ir kaip jis atrodo – panagrinėti CV šablonus.
CV šablonas – standartinis gyvenimo aprašymo pavyzdys, kitaip tariant – CV forma, kurią naudoja dauguma darbo ieškančių žmonių. Nors personalo atrankos specialistai linkę teigti, kad CV šablonais geriau nesinaudoti, visgi CV rašymo struktūra tiek CV šablone, tiek originaliame gyvenimo aprašyme turėtų būti išlaikoma tokia pati.
Gyvenimo aprašymo struktūra:
1. Asmeninė informacija. Vardas ir pavardė, lytis, gimimo data arba amžius, telefono numeris bei el. pašto adresas.
2. Išsilavinimas ir kvalifikacija. Išsilavinimas ir gauti diplomai surašomi eilės tvarka, pradedant paskutiniuoju. Reikia parašyti mokymo įstaigų pavadinimus, mokymo programas, profesinių kvalifikacijų pavadinimus, diplomų gavimo datas. Jeigu po vidurinės mokyklos buvo įgyta profesinė kvalifikacija kitoje mokymo įstaigoje, vidurinės mokyklos minėti nereikia.
3. Darbo patirtis. Pradedama nuo dabartinės ir baigiama patirtimi, įgyta anksčiausiai (praeityje). Būtina nurodyti darbo vietas ir pareigas. Reikėtų paminėti, kokie darbai buvo atliekami, už ką reikėjo būti atsakingiems, ko pasiekta.
4. Asmeniniai gebėjimai, kompetencijos. Nurodomos užsienio kalbos, jų mokėjimo lygis, darbo kompiuteriu įgūdžiai (išvardinant konkrečias programas) ir patirties laikas, vairavimo teisių turėjimas, jų kategorija, organizaciniai gebėjimai ir kt.
5. Asmeniniai interesai. Čia keliais sakiniais aprašomi pomėgiai, asmeninės savybės, kurios gali būti siejamos su pageidaujama darbo vieta.
Pagrindinės CV rašymo taisyklės
Kad ir kokį gerą CV šabloną naudotumėte, tik vadovaudamiesi savo galva ir kūrybingumu galėsite tinkamai ir išsamiai perteikti savo darbo patirtį ir gebėjimus. Norėdami potencialiam darbdaviui pateikti gerą gyvenimo aprašymą turite vadovautis paprastomis, tačiau daug ką lemiančiomis taisyklėmis:
1. CV turi atrodyti estetiškai patraukliai ir tvarkingai. Naudokite aiškią struktūrą, išlaikykite vienodą šrifto dydį ir formatavimą. Pasirinkite profesionalų šriftą, pvz., Arial ar Times New Roman.
2. CV struktūra turi būti logiška ir nuosekli, o informacija greitai randama. Vadovaukitės aukščiau pateikta CV struktūra, aiškiai atskirkite gyvenimo aprašymo skyrius ir pasistenkite sutalpinti CV į ne daugiau nei du A4 formato puslapius.
3. CV turi būti pateikta tik informacija, tiesiogiai susijusi su jūsų patirtimi, įgūdžiais ir savybėmis, susijusiomis su darbu. Venkite ilgų pastraipų, perteklinės informacijos, sudėtingų frazių ir tik jums žinomų terminų.
4. CV neturi likti gramatinių ar stiliaus klaidų. Rašybos klaidos gali sudaryti blogą įspūdį apie jūsų dėmesį detalėms ir tapti svaria priežastimi nepakviesti jūsų į darbo pokalbį.
Todėl patartina CV rašyti neskubant, geriausia – per kelis prisėdimus, ir būtinai kelis kartus patikrinti prieš siunčiant darbdaviams.
Ar verta būti originaliems?
Tikrai taip, tačiau nereikia peržengti ribų. Originalumą galima parodyti nestandartine, tačiau aiškia gyvenimo aprašymo forma, išskirtiniais, o ne šabloniniais išsireiškimais. Originaliai galima pildyti skiltį apie asmenines savybes. Reikėtų vengti pabodusių žodžių „esu komunikabilus, atsakingas, pareigingas...“.
Visgi personalo atrankos specialistai tvirtina, jog originalus CV būtinas žmonėms, pretenduojantiems į kūrybines darbo vietas, pavyzdžiui, dizaineriams, tekstų kūrėjams ir pan.
Kaip pritaikyti CV konkrečiai darbo vietai?
Prieš siųsdami savo CV darbdaviui, būtinai pritaikykite jį pagal konkretų darbo pasiūlymą.
- Išanalizuokite darbo skelbimą: Pabrėžkite tas kompetencijas, kurios atitinka darbo reikalavimus.
- Atskleiskite tinkamą patirtį: Nebūtina išsamiai aprašyti visų darbų – sutelkite dėmesį į tuos, kurie labiausiai susiję su siūloma pozicija.
- Pabrėžkite pasiekimus: Konkretūs rezultatai, tokie kaip „padidinau pardavimus 20 %“, palieka stipresnį įspūdį nei bendros frazės.
Kokia kalba rašyti CV?
Kartais potencialus darbdavys prašo CV anglų kalba. Paprastai tokio CV reikia tarptautinėms kompanijoms. CV šablonų anglų kalba galima pasiieškoti internete (paieškos žodžiai how to write cv, cv writing, cv example, cv templates ir kt.).
Jeigu nepasitikite savo anglų kalbos žiniomis, geriau kreipkitės į profesionalų vertėją arba pasinaudokite dirbtinio intelekto įrankiais, pavyzdžiui ChatGPT ar Gemini, tačiau jokiu būdu nepalikite gramatinių ar stiliaus klaidų.
Kitos CV klaidos
Kaip rašyti CV, kad koks neapgalvotas liapsusas nepriverstų darbdavio jo atidėti į šoną? Apie CV formą, struktūrą, aiškumą, gramatines klaidas minėjome, tačiau yra dar keletas būdingų ir besikartojančių klaidų:
- Elektroninio pašto adresas su seksualinės, rasistinės, politinės pakraipos žodžiais, pavyzdžiui rutuliuxxx@gmail.com arba pupyte69@yahoo.com, donaldas.trumpas@inbox.lt ir pan., nurodytas kontaktinės informacijos skiltyje ir/arba naudojamas CV siuntimui.
- Netinkama nuotrauka kurioje, pavyzdžiui, žmogus nufotografuotas visu ūgiu, su kepure, apnuogintais pečiais, krūtine, draugų būryje, su taure ar bet kokiu kitu su jūsų tiesioginiu darbu nesusijusiu daiktu rankose.
- Melas ar faktų „pagražinimas“ gali ne tik užverti duris į naują darbo vietą, bet ir tapti vėlesnio atleidimo priežastimi.
Kodėl svarbu turėti atnaujintą CV?
Darbo rinkos dinamika keičiasi greitai. Net jei šiuo metu neieškote darbo, visada verta turėti atnaujintą CV. Tai leidžia greitai reaguoti į netikėtai atsiradusias galimybes – iš anksto paruoštą CV reikėtų tik pritaikyti, atsižvelgiant į darbdavio reikalavimus bei siūlomo darbo specifiką.
Apibendrinimas
Tikimės, jog dabar jums aišku ir suprantama, kaip rašyti CV. Įsidėmėkite šiuos patarimus ir pasirašykite originalų gyvenimo aprašymą, kurį perskaičius, darbdaviui būtų smalsu jus pasikviesti į pokalbį dėl darbo.