Kodėl verta rinktis finansų specialisto profesiją?
Nors yra sakoma, kad svarbiausia atrasti mėgstamą darbą ir tuomet pinigai ateis patys, tačiau realybė dažnai verčia iš anksto daryti apgalvotus sprendimus. Tokie sprendimai neretą abiturientą kamuoja vasaros pradžioje, kai reikia pasirinkti tinkamą profesiją, kuri ne tik būtų miela širdžiai, tačiau ateityje garantuotų stabilias ir orias pajamas. Žiniasklaidoje pastaruoju metu pasirodo nemažai svarstymų, kokios bus ateities profesijos, kokių specialistų darbo rinkai labiausiai šiuo metu trūksta. Vis minint inžinierinių ir IT srities specialybių darbuotojų trūkumą, norisi priminti ir apie finansų srities specialistų poreikį.
Finansų srities ekspertų poreikis augs
Gerėjant šalies ekonominei situacijai, žmonės pradeda domėti investavimo ir kitomis pinigų „įdarbinimo“ galimybėmis. Didėja finansų konsultantų poreikis, kuris, kaip prognozuojama ateityje, dar augs. Žinių ekonomikoje labai svarbu būti geru savo srities profesionalu, todėl teorines žinias baigus finansų studijas galima pritaikyti dirbant finansų rinkų analitikais, bankininkais, finansų konsultantais ar valdytojais, įmonių finansininkais, draudimo, mokesčių specialistais ir pan.
Be to, Lietuvoje yra išties daug įmonių ir viešojo sektoriaus organizacijų, kuriose puikų finansinį išsilavinimą turintys žmonės yra ir bus laukiami. Rinktis, kur dirbti, išties yra iš ko: Lietuvos bankas, Finansų ministerija, Valstybės kontrolė, komerciniai bankai, kredito unijos, draudimo bendrovės, pensijų, investiciniai fondai ir kt.
Finansų ekspertų atlyginimai auga
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, darbo užmokestis finansų ir draudimo veiklos sektoriaus srityje yra didžiausias ir kasmet vis auga. Vidutinė suma nuo 1 340 eurų per mėnesį (suma neatskaičius mokesčių), kuri buvo skaičiuojama 2014 m., šiemet siekia 1 388 eurų. Žinoma, atlyginimas neturėtų būti pagrindinis motyvas rinktis finansininko profesiją. Kaip ir kitose profesijose, daugiausiai uždirba tie, kurie nuolat tobulina savo kompetencijas, nebijo sunkaus darbo, imasi iniciatyvos, o kartais jiems tiesiog palankiai susiklosto karjeros perspektyvos.
Kokių savybių reikia finansų ekspertui?
Atsižvelgiant į patirtį vadovaujant turto valdymo įmonei „Orion Asset Management“, kuri šiuo metu valdo 11 investicinių fondų ir individualius portfelius, galima teigti, jog finansų specialistas turėtų pasižymėti šiomis savybėmis:
Reikalingos specifinės savybės |
Reikalingos bendrosios savybės |
Finansinės srities išsilavinimas |
Atsakingumas |
Geros matematinės žinios |
Kruopštumas |
Psichologinis stabilumas |
Patikimumas |
Analitinis mąstymas |
Motyvacija |
Gebėjimas atlaikyti didelius darbo krūvius |
Smalsumas, domėjimasis naujovėmis |
Taip, be matematinių žinių ir finansinės srities išsilavinimo bus sudėtinga pasiekti savo karjeros tikslų. Yra pavydžių, kad finansų srityje dirba specialaus finansinio išsilavinimo neturintys žmonės, tačiau tuomet jų karjera klostosi ne taip greitai ir pareikalauja daugiau pastangų nei įprastai.
Kur geriau siekti finansų srities išsilavinimo – Lietuvos ar užsienio universitetuose?Į mūsų įmonę atlikti praktikos kreipiasi nemažai aktyvių ir motyvuotų asmenybių, studijuojančių užsienio universitetuose, tačiau tik dalis jų sugrįžta dirbti į Lietuvą. Bet mūsų patirtis rodo, kad Lietuvos universitetai taip pat suteikia gerą finansų srities išsilavinimą.
Taigi žvelgiant į ateitį ir remiantis užsienio šalių pavydžiais galima teigti, kad visuomenės finansinis raštingumas Lietuvoje tik augs. O prie šio augimo labai gali prisidėti ir motyvuoti bei entuziastingi jaunuoliai, pasirinksiantys perspektyvias finansų studijas.
„Orion Asset Management“ generalinis direktorius Ramūnas Baranauskas