Darbo rinkos prognozė 2009 metams
Antradienį (sausio 20 d.) Lietuvos darbo birža pristatė darbo rinkos prognozes 2009 metams. Pateikiame pristatymo santrauką:
Įsidarbinimo galimybės specialistams 2009
Įsidarbinimo galimybės darbininkams 2009
Darbo rinkos tendencijos
Didės | Mažės |
Ieškančių darbo asmenų skaičius, o kartu ir įtampa darbo rinkoje Neseniai darbą praradusių asmenų, daugiausiai dirbusių pramonės ar statybos sektoriuose Reorganizuojamų ar bankrutuojančių įmonių ir iš jų atleidžiamų darbuotojų skaičius Vidutinė bedarbystės trukmė Regioniniai nedarbo skirtumai Darbdavių reikalavimai darbo jėgos kompetencijai, pastovus poreikis kvalifikacijos tobulinimui Poreikis darbuotojų, kuriančių aukštą pridėtinę vertę įmonėje Darbuotojų lojalumas įmonei |
Darbo jėgos paklausa, ypač nekvalifikuotam ir žemos kvalifikacijos darbui Įsidarbinimo galimybės visuose ekonominiuose sektoriuose Vyresnio amžiaus ir jaunų, ypač neturinių darbinės patirties, bedarbių įsidarbinimo galimybės. Darbo jėgos trūkumas kiekybiniu, bet ne kokybiniu aspektu Darbo jėgos kaina, sudarydama prielaidas išlaikyti darbo vietas Darbuotojų kaita įmonėse |
Įmonės dažniau atleis, negu priims darbuotojus
2009 m. bus likviduota apie 38 tūkst. darbo vietų.
Tai dvigubai daugiau nei 2008 m.
Įmonės numato apie 23 tūkst. darbo vietų steigimą,
balansas bus neigiamas - 15 tūkst.
Neigiamas darbo vietų balansas prognozuojamas tiek privačiame, tiek valstybiniame sektoriuje.
Didžiausią dalį likviduoti darbo vietų numato pramonė:
- medienos, medienos gaminių ir baldų,
- tekstilės gaminių,
- pagrindinių metalų ir metalų dirbinių;
ir statybos sektoriaus bendrovės.
Pesimistiškiausi vertinimai - pramonės ir statybų sektoriuose
Daugiau nei pusė likviduojamų vietų bus pramonėje. Didžiausias likvidavimas – aprangos ir tekstilės, medienos ir medienos dirbinių bei baldų, pagrindinių metalų ir metalo dirbinių bei kitose gamybos šakose.
Nedidelis teigiamas darbo vietų balansas numatomas tik celiuliozės ir popieriaus, guminių ir plastmasinių dirbinių gamybos šakose.
Tekstilės ir aprangos sektorius vis dar išlieka vienas stambiausių, tačiau 2009 m. darbuotojų skaičius, kaip ir visoje pramonėje, lyginant su 2008 m. mažės maždaug trečdaliu ir balansas bus neigiamas. Sąstingis palietė ir medienos pramonės sektorių.
Statybos sektorius apimtis mažins. Šios tendencijos palies ir su statybų sektoriumi glaudžiai susijusius, kitus ūkio sektorius - aprūpinančius statybine produkcija, baldais, teikusius transportavimo paslaugas ir kt.
Naujai sukurtų vietų šiame sektoriuje mažės. Lyginant su 2008 m., kai statybų sektorius ryškiai pirmavo tarp kitų šalies sektorių, 2009 m. numatoma, kad keturis kartus daugiau darbo vietų bus likviduota, nei įsteigta.
Paslaugų sektorius palankiausiai vertina savo perspektyvas
Pagal optimistinį perspektyvų scenarijų, smulkios ir vidutinės įmonės, bus pagrindinės darbo vietų steigėjos - tai įvairios paslaugų: mažmeninės prekybos; viešbučių ir restoranų; sveikatos, socialinio darbo įmonės ir organizacijos gebančios lanksčiai prisiderinti prie rinkos reikalavimų.
Tačiau negali būti atmetamas pesimistinis perspektyvų scenarijus, kuomet dėl sumažėjusios perkamosios galios, mažės vidaus vartojimas, neigiamai įtakodamas paslaugų sektoriaus plėtrą, o kartu ir mažindamas darbo jėgos paklausą. Viešbučių ir restoranų sektoriaus įmonės gali itin jautriai sureaguoti į gyventojų perkamosios galios sumažėjimą.
Blogiausiai savo verslo perspektyvas vertino nekilnojamo turto, jo pardavimo ir plėtros, finansinio tarpininkavimo bei kitos komunalinę, socialinę ir asmens aptarnavimo veikla užsiimančios įmonės. Tikėtina, kad mažėjant vidaus vartojimui, gali prasidėti reorganizacija ir atleidimai restoranų, laisvalaikio ir pramogų organizavimo, finansinio tarpininkavimo ir kitose paslaugų srityse.